Jeziora Łuku Mużakowa   Leave a comment


Nadszedł czas, aby opowiedzieć o jednej z atrakcji naszego regionu, bardzo mało znanej, choć tak unikatowej. Mowa o jednym z najciekawszych pojezierzy antropogenicznych w Polsce, jeziorach powstałych w wyrobiskach pokopalnianych po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Część jezior powstała jako jeziora zapadliskowe – w miejscach, gdzie dawniej znajdowały się podziemne szyby, z czasem zapadła się ziemia, grzebiąc całe lasy – w takich zapadliskach też zebrała się woda i dzisiaj są to jeziora najeżone czubkami zatopionego w nich lasu. Jeziora powstałe w dawnych odkrywkach są bardzo ciekawe, bowiem mamią odwiedzających niesamowitą kolorystyką swoich wód. Duża zawartość wielu różnych minerałów powoduje takie właśnie zabarwienie tutejszych wód – błękitne, turkusowe, granatowe, wściekle pomarańczowe i żywo czerwone oraz cytrynowożółte – takie właśnie są kolory tutejszych jezior.

Mieszczą się w pobliżu wsi Nowe Czaple, najłatwiej trafić tam jadąc krajową drogą nr 12 z Żar do Łęknicy i przed Łęknicą skręcając w lewo, właśnie w okolicach wsi Nowe Czaple.

Jeziora można zwiedzać i podziwiać ze ścieżki geoturystycznej „Dawna kopalnia Babina”, wspaniale jedzie się po niej rowerkiem, są tablice z informacjami, są ławeczki – tylko korzystać!

Wróćmy jednak do właściwej treści dzisiejszego opowiadania.

Zachęcam wszystkich serdecznie do odwiedzenia tych miejsc, a póki co – proszę, chodźcie tam z nami i naszymi Przyjaciółmi – zapraszam!

Fantastyczne, nieprawdaż?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: