Ogród Znalezisk w Nochten   Leave a comment


Niedaleko od nas, po niemieckiej stronie, powstał nie tak dawno zdumiewający ogród. Wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że to zwykły ogród skalny, jakich wiele. Ale tak nie jest. Ogród Znalezisk pokazuje znaleziska skalne – głazy, naniesione tutaj przez lodowiec aż ze Skandynawii. Po zbadaniu głazów, ich składu i struktury, wiadomo nawet dokładnie, z którego miejsca w Skandynawii one pochodzą. Stworzono więc tutaj mapę Skandynawii, kładąc przykładowe głazy w miejscach, z których one pochodzą.

Cały ogród powstał na terenach – jakżeby inaczej – pokopalnianych. Stworzoną tutaj ręką człowieka rzeźbę terenu wykorzystano do pokazania wielu pięknych i rzadkich gatunków roślin. Ogród jest młody, dopiero rośnie i powstaje, ale już widać, jak pięknie tutaj będzie za jakiś czas. Drzewa urosną, a rośliny skalne pokryją cały teren. Staw znajdzie się w cieniu drzew… Piękne założenie ogrodowe!

Najbardziej uderzający jest jednak kontrast, jaki mozna tutaj zaobserwować. Zwiedzamy piękny ogród, utworzony w danych wyrobiskach, a w tle… ogromne kominy dymiące elektrowni Vattenfall! Kontrast między tą naturą i pięknem, a typowym krajobrazem industrialnym w tle, jest zaiste uderzający!

Zapraszam więc do oglądania.

U góry fragment mapy Skandynawii z naniesionymi głazami stamtąd właśnie.

Jak widać na zdjęciach, pogoda pokazała nam pazur i nie pozwoliła tak całkiem beztrosko wędrować, ale za to spektakl na niebie był przepiękny!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: