Park i pałac Branitz/Cottbus   4 Komentarze


Właściwie to niewiele się o nich mówi w okolicy – a szkoda wielka! Park i pałac położone w miejscowości Branitz na obrzeżach miasta Cottbus tworzą piękny kompleks, z całą pewnością wart obejrzenia. Takimi, jakie widzimy je dzisiaj, stworzył je bardzo znany w naszych okolicach książę Hermann von Pueckler, niegdysiejszy właściciel rozległych terenów tutaj, bogaty jak nabab i rozrzutny jak piękna kobieta. Był z zamiłowania podróżnikiem i ogrodnikiem. Odbył kiedyś sześcioletnią podróż na Wschód, a ślady tej podróży widać doskonale w ogrodach, które tworzył i wnętrzach, w których mieszkał – fascynacja Orientem jest widoczna na każdym kroku.

Książę był znakomitym znawcą sztuki ogrodowej i stworzył 2 wspaniałe parki krajobrazowe: Park Mużakowski (położony po dwóch stronach Nysy, w Łęknicy oraz Bad Muskau), będący obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz park Branitz. Oba parki są bardzo rozległe, trudno byłoby je zobaczyć w jeden dzień, ale – warto chociaż spróbować. O Parku Mużakowskim pisałam już wcześniej, a dzisiaj zapraszam Was do spaceru po parku Branitz oraz zwiedzania wnętrz pałacu książęcego, bo jest na co popatrzeć.

Chodżmy więc do parku!

I pytanie: czy ktos wie może, jakie to drzewo, na zdjęciu niżej? Z pewnością nie jest to kasztan jadalny, choć ma podobne liście:

Zapraszam też do obejrzenia wnętrz pałacu – absolutnie nietuzinkowych.

Wyżej była łazienka księżnej Lucie, a poniżej szafa z ozdobami ceramicznymi w drzwiach:

Proszę – oto dowody fascynacji Orientem:

Książę bardzo pokochał Wschód, czego dowodem są także parki krajobrazowe, kształtowane według jego projektów. W dolinie Nysy Łużyckiej rozciągają się widowiskowe tarasy i punkty widokowe, a na specjalnie wykopanych stawach budowle ogrodowe. W Branitz najbardziej znaczącymi obiektami w parku są dwie piramidy, będące śladem pobytu księcia w Egipcie. Jedna z piramid została na jego polecenie usypana na środku największego ze stawów parkowych i książę został tam pochowany – do dziś, jak europejski faraon, spoczywa w piramidzie.

Jeśli kiedyś odwiedzicie park i pałac w Branitz – oprowadzić Was może przewodnik, który wygląda kropka w kropkę jak sam książę Hermann von Pueckler.  Polecam – to wspaniała wycieczka!

Reklamy

4 responses to “Park i pałac Branitz/Cottbus

Subscribe to comments with RSS.

  1. Łazienka, bilard, stół pięknie nakryty … a kuchni tam nie było ? 😦 😉

  2. Nie pokazali czegoś. 🙄
    Może się bali, że zeźremy zapasy…? 😆

  3. Byłam kiedyś w Zoo w Cottbus. Muszę kiedyś pojechać do tych parków i choć troszkę pozwiedzać.
    Nie dziwie się teraz, dlaczego ludzie wtedy tak bardzo śmierdzieli – przy tak wielkim splendorze, taka mała łazienka?
    Cudowne sufity, a jakie drzwi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: