Budziszyn – łużycka perełka   2 Komentarze


Budziszyn to miasto o wielowiekowej historii, założone jeszcze przez Słowian łużyckich, potem około roku 1000 zdobyte przez Germanów i od tego czasu pozostające pod władaniem niemieckim. Rozwijało sie prężnie, dokładniej o jego historii można poczytać TUTAJ, po pobraniu ulotki w języku polskim, w formacie pdf.

Dzisiaj chciałabym Was zabrać na spacer po tym uroczym mieście. Jest wspaniale położone, na przedgórzu, widac bliskość terenów wyżej położonych, oprócz tego przez miasto przepływa bardzo malowniczym korytem łużycki skarb – rzeka Sprewa. Mnóstwo zabytkowych wież góruje nad miastem, można sie na nie wspinać i podziwiać wspaniałe widoki dookoła.

Zapraszam więc do rozpoczęcia spaceru po tym pięknym kameralnym mieście.

Wędrując urokliwymi uliczkami dotarliśmy do miejsca, które było dla nas sporym zaskoczeniem. Oto przed nami stało wejście do… sklepu – muzeum z musztardą! Trzeba Wam wiedzieć, że specjalnością tutejszych terenów, czyli dorzecza Sprewy, są przede wszystkim ogórki. Tutejsi mieszkańcy potrafią je przyrządzać i konserwować na mnóstwo sposobów, a ilość dodatków, sosów i dipów serwowanych do nich jest wprost nieprawdopodobna. Jednym z popularnych dodatków jest właśnie musztarda, która jest sztandarową specjalnością Bautzen. Weszliśmy więc do sklepu – muzeum.

Na tym zakończę pierwszą część opowieści o Budziszynie. Następnym razem zaproszę Was do wyjątkowych miejsc w tym mieście – katedry, która jest równocześnie katolicka i ewangelicka i na cmentarz przy ruinach kościoła św. Mikołaja.  Pozdrawiam weekendowo wieczornie! 😀

 

Reklamy

2 responses to “Budziszyn – łużycka perełka

Subscribe to comments with RSS.

  1. Pięknie tam.

  2. Śliczne to miasteczko, a ze sklepu to bym nie wyszła:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: