Bautzen – katedra św. Piotra i cmentarz św. Mikołaja   8 Komentarzy


Zmęczeni nieco dotychczasową wędrówką po mieście, przysiedliśmy z Mirką i Darkiem pod pomnikiem w cieniu drzew. Za naszymi plecami wznosiła się katedra św. Piotra, do której zaraz weszliśmy. Katedra w obecnym kształcie powstała w XV wieku, jest najstarszym w Niemczech kościołem symultanicznym, tzn, użytkowanym równocześnie przez katolików oraz ewangelików – luteranów. Ci ostatni opiekują się nawą główną kościoła, a część katolicka to prezbiterium.

Po wejściu do kościoła znajdujemy się w części luterańskiej, w której możemy podziwiać wspaniałe drewniane części wyposażenia katedry.

Podchodzimy bliżej i widzimy skromny ołtarz luterański. Po drodze mijamy przepiękny barokowy ołtarz boczny i wspaniałą skarbonę, wiszącą na filarze.

Przechodzimy do części katolickiej, która też ma imponujący ołtarz boczny.

Ołtarz główny jest znacznie bardziej okazały od luterańskiego krzyża na stole ołtarzowym.

Wychodzimy z katedry symultanicznej i po minięciu kolejnej wieży (Bautzen ma ich naprawdę wiele) oczom naszym ukazuje się widok… cmentarza w zadbanych ruinach kościoła i wokół niego. Cmentarza jak najbardziej współcześnie „czynnego”!

Zwróćcie uwagę na język napisów na nagrobkach – to serbołużycki, język tutejszych autochtonów, słowiańskich Serbów łużyckich, którzy mają zapewnione bardzo ważne miejsce w kulturze i świadomości tutejszych mieszkańców. Stworzono im warunki, by mogli cały czas kultywować swój język i kulturę, nawet napisy na drogowskazach są dwujęzyczne.

Przed nami teraz wabiły stare mury miejskie, z których roztaczały się niezwykłe widoki na przepięknie położone miasto, a do tego miejsca, które nieodparcie przywodziły skojarzenia z Lazurowym Wybrzeżem… Tak, to zaskakujące, ale… o tym następnym razem! 😀

Reklamy

8 responses to “Bautzen – katedra św. Piotra i cmentarz św. Mikołaja

Subscribe to comments with RSS.

 1. Muszę tam pojechać! dzięki za relację:)

 2. Piękna wycieczka i rewelacyjna dokumentacja fotograficzna. Pozdrawiam

 3. Pięknie! i pomyśleć, że tak blisko nas, a nie mogę się wybrać 😦
  Nic to, po takim wstępie będę czekać na pierwszą możliwość!
  pozdrowienia!

 4. Uwielbiam Budziszyn.
  Pierwszy raz pojechałam tam jakieś 17 lat temu. Miasto zmieniało się z roku na rok. Z miasta niemal jak z filmy z II wojny swiatowej przeradzało sie w perełkę. Budziszyn jest po prostu zjawiskowy..

 5. Świetna fotorelacja i cała wycieczka. Nie byłam tam, ale czuję się zachęcona do zwiedzenia tego miejsca. Może kiedyś?
  pozdrawiam

 6. Nigdy tam nie byłam, a sądząc po Twoich zdjęciach – zdecydowanie warto. Pięknie!
  Asia

 7. Ależ piękne rzeźbienia w drewnie!!! i jak pięknie utrzymane. Szkoda, że podróże są na razie poza naszym zasięgiem… Ale miejsce przepiękne, naprawdę!

 8. Pięknie to opisałaś i pokazałaś. Cudne miejsce!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: