Licheń – hit czy kit?   4 Komentarze


Wokół bazyliki w Licheniu było i wciąż jest wiele kontrowersji. Mówi się, że wyjątkowy pomnik braku gustu i przepychu, że komercja przede wszystkim, że ogrom pieniędzy, które mogły zostać przeznaczone na lepsze cele. Byłam w Licheniu lata temu, kiedy jeszcze był to właściwie wielki plac budowy, a gotowa była dopiero bazylika dolna. Już wówczas widać było, że będzie to ogromna świątynia, urządzona bardzo bogato. Wrażenie wówczas było przytłaczające i w sumie smutne. I jeszcze kilka dni temu powiedziałam, że Licheń to pomnik złego gustu i przepychu.

Ale… pojechaliśmy. 8 lipca minęła 25 rocznica naszego ślubu, męża Mama zamówiła nam mszę dziękczynną w bazylice. Chcieliśmy tam być. I oto po kilkugodzinnej podróży ukazały się nam takie widoki:

100_9904

100_9828

100_9805

 

 

100_9698

100_9760

100_9746

100_9704

100_9728

100_9726

100_9753

100_9750

I jeszcze niemniej ważna część licheńskiej świątyni: ogrody ją otaczające.

100_9765

100_9772

100_9773

100_9778

100_9789

100_9796

100_9801

100_9809

100_9810

100_9816

100_9834

I takie mam przemyślenia po tym wyjeździe: oczywiście, że w wielu miejscach myśl o bezguściu narzuca się sama. Jednak… w wielu miejscach pomyślałam: aha, to tak wygląda w Watykanie ten pomnik, to miejsce, znajomy z fotografii watykańskich widok… Świątynia jest ogromna. A wokół niej ogromne ogrody, w których niezliczona ilość pięknych miejsc. Pomników polskiej historii, można by lekcje postawy patriotycznej bez żadnego problemu prowadzić. Mnóstwo też po prostu pięknych cienistych zakątków, stawów z cudownie kwitnącymi liliami wodnymi, wszędzie jest pełno ławeczek w cieniu i miejsc pod daszkiem, żeby usiąść i odpocząć. Spacerując po świątyni i wokół niej mieliśmy oboje naprawdę dużo przyjemności! A do tego świetna organizacja. W każdym miejscu obecne wskaźniki, jak trafić do świątyni, kamiennej Golgoty, baru, których jest kilka, toalet, których nie brakuje. Tuż przy świątyni jest duży bezpłatny parking dla każdego. Obok kilka naprawdę dużych domów pielgrzyma, gdzie można zarezerwować wygodne pokoje. A naprzeciw świątyni piękne jeziorko, dające powiew świeżego powietrza w upalne dni. Tam jest po prostu… pięknie! 😀 Określenie, które natychmiast i natrętnie mi się nasuwa to „Watykan dla ubogich”. I to we wszystkich tego wyrażenia znaczeniach. Bo przecież to ogromnie ważne miejsce dla wielu osób, często starszych, których nigdy nie będzie stać na to, by pojechać i zobaczyć Watykan na własne oczy. Bazylika w Licheniu może dać im poczucie, że dotknęli i obejrzeli coś ważnego, coś wyjątkowego, a jeszcze jeśli wzięli finansowy udział w jej budowie, to myślę, że mają ogromną satysfakcję i poczucie radości. I choćby dlatego ta świątynia jest potrzebna.

Że komercja…? Ale gdyby nie było domów pielgrzyma, toalet, księgarni w bazylice z pamiątkami, byłoby bardzo źle i byłoby (i słusznie) wielkie narzekanie. Jest świetna organizacja, bary, toalety, noclegi i pamiątki i wszystek dochód idzie na to, żeby miały pracę osoby tam zatrudnione, a nadwyżki na utrzymanie i rozwój świątyni i terenów wokół niej. I bardzo dobrze – bo przecież znacznie sprawiedliwiej jest, żeby to ci, którzy stworzyli to miejsce, korzystali z profitów – prawda?

Podsumowując więc – jak dla mnie HIT!

Wasza zdumiona i szczęśliwa gospodyni wiejska. 😀

Reklamy

Posted 10 lipca 2014 by podsosnami in Dookoła naszego kawałka świata

Tagged with ,

4 responses to “Licheń – hit czy kit?

Subscribe to comments with RSS.

 1. Byłam w Licheniu kilka razy, niedaleko, bo w Koninie mieszkała moja śp.teściowa. Bywałam też, jak jeszcze nie było w planach budowy bazyliki.
  Był troszkę inny nastrój i więcej szans na wyciszenie. Teraz jest pięknie i jeżeli ktoś chce doznać trochę przeżyć duchowych nie powinien jechać w czasie ważnych świąt kościelnych. Przynajmniej mnie tłumy bardzo rozpraszają a bardzo dużo ludzi traktuje wyjazd do Lichenia jako wycieczkę a nie jako pielgrzymkę. Nie mniej jednak warto jest tam być, jest pięknie a ogrody faktyczne prowadzone są perfekcyjnie.
  Pozdrawiam i życzę zdrówka i wiele miłości na następne wspólne lata.

 2. hej 🙂
  byłam w Licheniu kilka lat temu
  i w sumie najbardziej mnie zaskoczyło położenie 😉 jedziesz, jedziesz i nagle wśród pól wyłania się OGROMNA budowla 😉
  że przepych, złoto?……a jak wyglądają barokowe kościoły? 😉
  może nie jest to malutki, wiejski kościółek pełen sezonowych kwiatów (w takim czuję się najlepiej), ale tez uważam, że nie jest tak źle 😉
  pozdrawiam odliczając dni 😛

 3. Bazylika i ogrody, są przepiękne! Wzniosłe, piękne, bogate, drobiazgowo zaplanowane… Wygląda po prostu świetnie, miejsce kamim można i trzeba sie chwalić!

 4. chyba jednak hit, tak po zdjęciach, bo nie byłam osobiście:-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: